Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

osiedle mieszkaniowe

Więc chcecie kupić sobie własne mieszkanie! Gratulujemy z całych sił! Jednak teraz dopiero rozpoczyna się cała przygoda z poszukiwaniami. Tak naprawdę ciężko zdecydować się na to, czy powinniśmy kierować się na rynek pierwotny, czy wtórny oraz to, na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnej nieruchomość. Na całe szczęście dziś rozwiejemy wasze wątpliwości co do drugiej kwestii.

Lokalizacja

Pierwsza rzecz, jaką sprawdzamy przy kupnie mieszkania, to naturalnie jego lokalizacja. W bezpośrednim otoczeniu warto upewnić się, że w pobliżu znajdują się różne sklepy, szkoła, czy przedszkole, nawet jeżeli nie mamy jeszcze dzieci. Przecież w ciągu kilku lat może się to zmienić! Czas na skomunikowanie danego miejsca. Ile zajmie nam dojazd do pracy autobusem, pociągiem czy tramwajem? To naprawdę ważne, gdyż dobrze wiemy, że tę trasę pokonywać będziemy przynajmniej kilka razy w tygodniu! Zalecamy także, aby przejść się po okolicy danej posesji i zobaczmy co dzieje się wokół niej samej. Obecność takich obiektów jak boisko, park czy nawet plac zabaw to absolutny klucz do naszego szczęścia!

mieszkanie w czerni i bieli

Co z resztą?

Czas na samo mieszkanie, ale również i budynek! Jego stan techniczny powinien się rozpocząć od pytań o na przykład elewację budynku. Czy został on ocieplony? Jeżeli tak, to czym to wykonano i kiedy? Przechodząc do wewnątrz nieruchomości, obejrzyjmy czy klatka schodowa lub winda jest zadbana i komfortowa. To mówi bardzo dużo o obecnych mieszkańcach! Co do mieszkania, sprawdźmy stan podłogi, ściany, okien, rur kanalizacyjnych czy okien. Jakiekolwiek uszkodzenia, niedopatrzenia bezpośrednio będą łączyć się z dodatkowymi kosztami. Najważniejsze jest jednak to, żebyśmy nie obawiali się pytać o takie sprawy! Jeżeli sprzedający jest uczciwy, o wszystkim nam powie!

Podsumowanie

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wcale nie musi być „gorsze” niż zakup tego nowego i świeżego. Tak naprawdę może być ono ciekawszym i bardziej atrakcyjnym kąskiem dla poszukiwaczy okazji. Wystarczy tylko odpowiednio sprawdzić miejsce, które może być naszym domem na kilkadziesiąt kolejnych lat!