Mieszkanie w mieście czy dom pod miastem?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek miał przed sobą decyzję dotycząca miejsca zamieszkania, stawał przed dylematem: wybrać dom na przedmieściach czy mieszkanie w mieście? Dla każdej z tych opcji można znaleźć argumenty ZA oraz PRZECIW. Dziś skupimy się, jak wypada ich porównanie.

Dom pod miastem to marzenie wielu osób. Inni jednak woleliby zamieszkać w mieście. Co jednak z tymi, którzy jeszcze nie podjęli żadnej decyzji dotyczącej swojego przyszłego miejsca zamieszkania? Im właśnie dedykujemy dzisiejszy artykuł, który – mamy nadzieje – rozwieje wszelkie wątpliwości.

balkon mieszkanie w mieście pranie kobieta

Mieszkanie w mieście – zalety i wady

Jeśli chodzi o mieszkanie w mieście – jest to bardzo wygodna forma zamieszkania dla młodych singli, dla których bardzo ważna jest lokalizacja – atrakcyjna zarówno pod względem rozrywkowym (korzystanie z dobrodziejstw wielkiego miasta) jak i zawodowym (młodzi ludzie po studiach zazwyczaj znajdują prace w wielkich miastach). Warto również zwrócić tu uwagę na bliskość infrastruktury – takiej jak sklepy, kina, galerie handlowe, teatry oraz przystanki komunikacji publicznej. Mieszkanie w mieście ponadto kojarzone jest z prestiżem i splendorem.

Jeśli natomiast chodzi o wady tego typu mieszkań – trzeba zaznaczyć przede wszystkim ich cenę. Takie lokale potrafią kosztować nawet do 400 tysięcy złotych za 40 metrów kwadratowych! Wszystko zależy jednak oczywiście od miasta, w którym chcemy kupić nasze gniazdko. Wiadomo, że mieszkania w Warszawie będą droższe od tych w Szczecinie.

dom na przedmieściach pod miastem

Dom na przedmieściach – zalety i wady

Są jednak i zwolennicy domów na obrzeżach miast lub po prostu – na wsi. W kontekście takich domów można mówić o ogromnej swobodzie – nie mieszkając w bloku możemy pozwolić sobie na więcej. Dodatkowo posiadamy własny ogródek, który może służyć nam za ogródek uprawny do warzyw i owoców czy też za przestrzeń typowo towarzyską – służącą spotkaniom z naszymi znajomymi czy rodziną. Domy na przedmieściach najczęściej wybierają rodziny z dziećmi – a to dlatego, że oferują one znacznie większy metraż niż można dostać w mieście. Dodatkowo – mieszkając na przedmieściach – możemy liczyć na większy spokój, cisze i obecność natury.

Jeśli natomiast chodzi o wady tego rozwiązania – jako pierwsza na myśl przychodzi kiepska lokalizacja. Aby skorzystać z dobrodziejstw miasta, trzeba długo jechać i liczyć się z tym, ze na drogach wylotowych będą korki (szczególnie po godzinie 17).