Jak zaprojektować łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem, które prócz pragmatycznych funkcji posiada również te relaksujące. Z tego powodu zabieranie się za projekt tego miejsca może wiązać się z trudnościami realizacyjnymi. W celu zachowania odpowiedniego poziomu prezentacji, ale i praktyczności niezbędne będzie zastosowanie się do kilku zasad.

Architektura wnętrza łazienki rządzi się swoimi prawami. To, w jaki sposób podejdziemy do tego zagadnienia, zależy od tego, czy posiadamy już odpowiednio przygotowane pomieszczenie czy może jesteśmy jeszcze w trakcie planowania wyglądu domu lub mieszkania.

Ilość łazienek w domu

W przypadku posiadania jednej łazienki warto umiejscowić ją tam, gdzie będzie dostępne dla wszystkich – zarówno członków rodziny, jak i potencjalnych gości. Jeśli zdecydujemy się na dwie łazienki, to trzeba pomyśleć o wyraźnym odróżnieniu tej przeznaczonej dla domowników od tej dla odwiedzających. Niech druga z nich znajduje się na uboczu strefy dziennej, tak aby nie było trudności z jej użytkowaniem. Ważna uwaga: łazienka nie powinna znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych.

źródło: Studio Loko

Łazienka gospodarzy powinna znajdować się niedaleko sypialni, tak aby była połączona ze strefą relaksu. Zalecane jest wstawienie tam jak największej liczby okien, a opcjonalnie – wprowadzenie toaletki.  Gdy istnieje możliwości wygospodarowania miejsca na dodatkową łazienkę na piętrze, można ją zintegrować z sypialnią, tworząc autonomiczną całość z dwóch pomieszczeń.

Rozmiar

Rozmiar nie ma znaczenia gdy chcemy urządzić funkcjonalną łazienkę. Niestety  będzie ona wtedy spełniać jedynie podstawowe zadanie. Chcesz, aby do Twojej aż chciało się wracać? Postaw na przestronność. Pocieszający jest fakt, że coraz większa część inwestorów podchodzi z większym pietyzmem do kwestii sanitarnej, tworząc w mieszkaniach lepsze warunki dla pomieszczeń tego typu.

Odpowiednie podzielenie przestrzeni

Podstawową regułą architektów jest ta dotycząca zachowania ergonomii pomieszczeń. W tym celu trzeba odszukać rozwiązanie łączące wygodę i komfort. Często jest nim podział strefowy. Istnieje reguła, w której łazienkę dzieli się na strefę mokrą, w której znajduje się wanna lub kabina prysznicowa, sedes czy bidet. W strefie wilgotnej zaś znajdują się pozostałe elementy. Każdy rodzaj urządzenia znajdujący się w łazience musi być umieszczony bez ryzyka wystąpienia błędu w użytkowaniu.

Podsumowanie

Dostosowując się do powyższych zasad, możemy mieć pewność, że łazienka będzie w pełni spełniać nasze wymagania. Oczywiście jej planowanie będzie nierozerwalnie związane z kwestiami instalacji wodociągu czy kanalizacji, które nie mogą zostać zepchnięte na drugi plan.